Чому аборигени зїли Кука?
Ну, у аборигенів Гавайців своя психологія. А тут, освічений англієць Джеймс Кук поліз з нею до них. І, аборигени зїли Кука. Ну, так звучить легенда. Чому ж психологія не працює? Тому що це така собі, слабенька наука. Науковий підхід передбачає, що ми можемо експеримент відтворити будь де, будь коли і з будь якими учасниками. І результат буде той самий. В психології немає чіткої термінології, немає вимірювальності. Молекула, це термін, її масса, вимірювальна. Будь де, будь коли. А в психології? Загалом, психологія, це таке собі, бла-бла про життя. Але, її серйозно викладають у вузах і випускають спеціалістів і магістрів по психології. Звучить серйозно, хоча, якщо копнути глибше, то мало що там наукового.
Вдаватись, чому психологія не наука, тут не буду. Можете почитати вагон статей, чому так вважається.
Особистий досвід з психологом
Я псигологам і раніше сильно не вірив. Ну, хіба що пройти тест Люшера щоб перевірити свій стан. Ну, по малюнкам можуть описати, що я відчуваю. Інколи це корисно. Буває, що відчуваєш щось, а сказати не можеш. Не підбираються слова. А тут. бац, сказали, і підібрали. І взагалі, що хтось копається в твоєму житті, і типу з дипломом, це цікаво.
Жила собі сімя. Припустимо, Іван і Галина. От жили вони якось. І тут Галина до психолога пішла. Розбирається в своєму житті. Ну і ситуація. В інтернеті знайшла хлопчика, який гарно по вушках їздить. І от питає в психолога, а що їй робити? А психолог каже, ну спробуй нові стосунки. СПРОБУЙ. Я не повірив спочатку, коли почув. Але це так. Результат відразу був зрозумілий. В Галинки нічого не вийшло. Захтіла повернутись. А чоловік сказав, а навіщо ти вже мені така потрібна? І, життя Галинки посипалось. Бо психолог умудрилась дати пораду — СПРОБУЙ. Цією порадою вона зруйнувала життя людини на мінімум кілька років. А скоріш всього, знаючи більш детально ситуацію — на все життя.
Знаєте, у психолога все далі буде добре. Замовлення будуть іти. Вона буде з ними спілкуватись. Буде розважати їх. Але результат інколи вона буде давати такий самий. Тому, я їх вже боюся.
Рішення попередньої ситуації
Ну, як би до мене звернулись з попередньою ситуацією, я би підібрав слово ОБЕРЕЖНО. ніяких різких рухів. Ми чекаємо. Ми не спішимо. Там нічого немає. Думайте, де ви можете втратити і що. І для чого. Ми ЧЕКАЄМО. І ДУМАЄМО. А далі життя саме все має розставити на свої місця.
Я би так скоріш всього би з цією ситуацією би поступив. Тому що наламати дров можна швидко. А склеїти вже не вийде. Не спішити це є правильне рішення. Адже в цей час дуже часто саме все стає на свої місця. Думати, взагалі корисна річ. Поставити свої гормони нижче за розум. І це теж правильно. А обережно бути дає змогу зберегти те, що було. Не руйнувати, а зберегти. Забороняти чи вказувати я не маю права. Я просто би сказав які я бачу рішення, і як вони вплинуть на життя. Як це виглядає зі сторони. Ну, а кожна людина сама відповідальна за своє життя. Тому, рішення лише її особисті.
Скільки процентів експериментів в психології можна відтворити?
Open Science Collaboration провела дослідження. 50-80% не відтворюються. Отже, якщо би вам хірург сказав, я вам з ймовірністю в 20-50% виріжу апендицит, як би ви до такого поставились? Так що наукою назвати психологію дуже важко.
Візму цитату: літом 2018 року вчені спробували відновити підбірку психологічних досліджень, опублікованих в Science и Nature — самих престижних світових наукових журналів. Із 21 експерименту підтвердились лише 13 — і даже в даних випадках результати виявились перебільшеними орієнтовно в 50%
Як після такого можна серйозно їх сприймати?